fbpx
 v kategorii: Motivace a Podnikání

V tomto článku nechci podnikání hanit, ani ho někomu vymlouvat. Chci poukázat na to, že online podnikání není taková svoboda, jak se na první pohled může zdát, a že je opravdu důležité si některé věci uvědomit, než se do toho pustíme.

Aby nedošlo k nedorozumnění, miluji to, co dělám, a jsem ráda, že jsem se na tuto dráhu vydala. Jen jsou věci, které mi nikdo na začátku neřekl, a proto jsem se rozhodla sepsat pár omylů, které mohou přijít, když dojde na téma online podnikání,

Nová doba, nové možnosti

Všude kolem nás, především na sociálních sítích, vídáme, jak ostatní pracují z domova, cestují a tak nějak si ten život užívají, a chceme to samé. Na rovinu řeknu, že důvod, proč jsem začala s podnikáním, bylo objevovat svět a cestovat.

Chtěla jsem to, co mají ostatní… svobodu. Byl to pro mě takový tahoun (a pořád je), že jsem kvůli tomu nechala práce a šla na volnou nohu. Nikdo mi ale neřekl, že být na volné noze nemusí znamenat svobodu. Rozhodně ne v začátcích. A už vůbec ne finanční.

Je to práce, jako každá jiná

Ať už si zvolíme jakýkoliv obor, čeká nás hodně práce, a možná ještě víc, než kdybychom byli zaměstnaní. Na sociálních sítích se může zdát, že si lidé, kteří pracují z domova, cestují po světě, ale jaká je realita? Většina z nich, nebo alespoň ti, co jsem poznala, pracují tvrdě každý den, aby si na takovou cestu urvali trochu času a i těch peněz. Fotky, které pořídí na cestách, pak používají i po dobu několika měsíců, z čehož se může zdát, že neustále cestují.

Když to vidíme, je normální, že chceme to samé, a říkáme si, že když nebudeme mít šéfa, nikoho, kdo nad námi bude každý den stát, tak si svobodu užijeme také. Ale neuvědomujeme si, že když podnikáme, tak máme toho nejpřísnějšího šéfa, sami sebe. A to je někdy pěkně těžké. Přijde boj s prokrastinací, dojdou nám nápady, selžeme, učíme se nové věci, kterým často vůbec nerozumíme a dost často musíme vystoupit z komfortní zóny…

„Kolikrát jsem si řekla: Ne, dnes nemusím, času mám dost.”

Jenže pak přijde kámen úrazu… máme zodpovědnost jménem Termín.

Termíny a nejistota

Nevyhledávala jsem negativní názory na volnou nohu a jsem za to ráda! Možná bych se na ni nikdy nevydala… i když asi ano, touha po cestování byla větší. Ale kdo ví. Na co jsem ale přišla je to, že díky podnikání jsem víc v časovém presu.

Termíny se dodržet musí! Je to má povinnost a taky zodpovědnost vůči klientům. Takže představa, že si můžu každý den dělat vlastně co chci, je trochu mylná. Věřím, že postupem času se k tomu člověk dopracuje, a pak si dokáže čas plánovat přesně tak, jak chce, ale nevěřím že to jde hned od začátku. Musíme na sobě pracovat každý den.

„Nikdy nevíme, jak to bude další měsíc”

Ačkoli to může znít hodně pesimisticky, tak v podnikání to opravdu nikdy vědět nemůžeme. Může se stát, že klient odejde a zase jiný přijde. Ale je to něco, co k tomu patří, a my se s tím musíme naučit pracovat. Vím, že když je člověk zaměstnaný, tak tu jistotu taky nemá až takovou, ale pořád je tam větší.

Nemáš se kam schovat

Znáš to, v práci přijde průšvih a první co, tak koukáš, na koho bys to mohl hodit, a nebo za koho se schováš. Jo, tady když přijde tvrdé na tvrdé, jsi jediná zodpovědná osoba, a musíš se naučit řešit komplikace, vycházet s lidmi, a vždy vše urovnat. Stává se, i když ne často, že klienti spokojení prostě nebudou. Tobě nezbývá nic jiného, než to profesionálně vyřešit a snažit se, aby klient nakonec spokojený byl.

Někdy se taky stává, že řešíš neproplacené faktury, lidé tě obelžou a někdy s tebou zametou. Já jsem zatím měla štěstí na slušné lidi, a jsem za to moc ráda!

Teď nemůžu, musím pracovat

Končím s prací, kde musím sedět od 8 do 5. Chci volnost! Tady můžete ale pěkně narazit.  Pamatuji si, že když jsem začínala s podnikáním, seděla jsem u počítače od 8 ráno do 9 do večera! Tolik jsem chtěla, aby to šlo rychleji, že jsem zapomněla na důvody, proč jsem s tím vůbec začala. Přestala jsem chodit na večírky, seděla jsem doma a snažila se něco vybudovat. Jo a cestovat? Na to už vůbec nebyl čas, a ani ty peníze. Takže na důvod, který mě do podnikání dostal, jó, na ten nezbyl čas.

Vyčítala jsem si chvíle, kdy jsem něco nedělala a nevytvářela nové hodnoty. Měla jsem pocit viny, že zrovna nepracuji a nesnažím se víc. Na druhou stranu toho teď nelituji, protože bych bez toho nebyla tam, kde jsem teď. Ačkoliv mě čeká ještě dlouhá cesta, jsem vděčná, že jsem to nevzdala.

„Rozhodně si ale na začátku této cesty nepřipadáte, že máte svobodu na dosah.”

Někdy, a to dost často, s tím chcete praštit

Ne, opravdu není každý den posvícení a někdy se mi stává, že to chci zabalit hned několikrát za den! Pak ale přijde krásný e-mail od spokojeného klienta, nebo milá zpráva se slovy, že jste inspirací a motivací, a všechno je zas v pořádku. Aspoň do doby, než se vám zase něco nepovede :D.

Tak či tak, je to životní styl, který je jiný, než se na začátku zdá. Přirovnala bych ho asi k tomuhle obrázku.

A proč to všechno píšu

Jelikož máme dvě FB skupiny, kde se snažíme motivovat ostatní k tomu, aby dělali, co je baví, občas se pozastavím nad otázkami, či některými odpověďmi typu „chci podnikat, protože je to cool“, nebo „chci pracovat online, protože nechci chodit do práce“.

Ale o tom to přeci není. Je to velký krok do neznáma, kde nám touha po tom nebýt v “normální” práci k úspěchu prostě stačit nebude. Chce to vědět, proč to děláme a jaké k tomu máme prostředky. Jak moc jsme flexibilní a co to pro nás znamená.

Tímto článkem jsem spíš chtěla poukázat i na druhou stranu toho všeho. Nikdy neříkej nikdy, ale momentálně je to něco, co mě neuvěřitelně naplňuje a jsem ráda, že jsem se do toho vrhla po hlavě.

Takže,

Pokud se do toho taky chcete vrhnout, obklopte se lidmi, kteří už mají zkušenosti, či třeba začínají. Mít kolem sebe komunitu, která vidí svět podobně, je ohromně inspirující. Připoj se k nám do skupiny Podnikáme online a nebo Nomádský mastermind, či mě sleduj na Instagramu. Snažím se být inspirací a odhalit trošku život podnikatelky :)!

Recommended Posts

Leave a Comment